

OPÁLOVÉ BANE
DUBNÍK
DĹŽKA
35 km
SPRÍSTUPNENÉ
1280 m
POSCHODIA
17
ZAPLAVENÉ
5

VCHÁDZAME DO OKRAJA SOPKY
Keď prejdete úvodných 30 metrov pomerne úzkej chodby portálu štôlne Jozef, sprievodca zastaví pri dverách, za ktorými sa nachádza veľkolepý podzemný
priestor. Okrem dverí ho od kameňmi vydláždenej chodby oddeľuje Svinický zlom. Ide o tektonickú poruchu, pri ktorej máte možnosť vidieť aj prierezy sopečných pyroklastov.
ÚĽAVA PRE ALERGIKOV
Mnoho návštevníkov potvrdilo úľavu dýchacích problémov už po krátkom pobyte v bani. Nestretnete sa tu so žiadnymi škodlivými výparmi. Určite má na tom svoj podiel aj výskyt až 40-tich druhov sprievodných a
sekundárnych minerálov. Klíma je mimoriadne
príjemná a vzduch až prekvapivo čistý.
SOPEČNÝ OPÁL
„Ak chcete nájsť opál, musíte najprv nájsť opálonosné horniny. Tie sa ťahajú pozdĺž zlomov. Slanské vrchy sú sopečného pôvodu. Tvoria ich vulkanické horniny – andezit a ryolit. Do andezitových prasklín a puklín sa v čase aktívnej sopečnej činnosti natlačila rozpustená gélová hmota, a tak vznikli opály. - veľmi zjednodušene.“

Slovenský opál je certifikované zemepisné označenie drahého opálu.
Slovenský opál je prírodný amorfný oxid kremičitý s premenlivým obsahom vody (SiO2 x nH2O) charakteristický svojou hrou farieb v ktorej prevláda väčšinou modrá a zelená farba a vysokou estetickou hodnotou.
Slovenský opál predstavuje mineralogicky najcennejší typ opálu – opál AG.
Hydrofán je opál s obsahom nestabilného množstva vody. Tieto premenlivé obsahy vody spôsobujú praskanie opálov a stratu farbohry.
